تبلیغات
nojum نجوم - وجود آب در انسلادوس

طراحی سایت

قالب وبلاگ


nojum نجوم
فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 توسط fatemeh khoshnami

وجود آب در انسلادوس


به تازگی شواهدی از وجود آب در زیر لایه‌های سطحی انسلادوس، یکی از قمرهای سیاره زحل پیدا شده است. محققان به کمک داده‌های جدید فضاپیمای کاسینی که به دور زحل می‌گردد، نشانه‌هایی از وجود آب در قطب جنوب انسلادوس به دست آورده‌اند.

انسلادوس یکی از ۶۲ قمر سیاره زحل است که سطح آن با لایه‌ی ضخیمی از یخ پوشانده شده است. یکی از ویژگی‌های این قمر، وجود یخ‌فشان‌هاییست که از لایه‌های زیرین به سطح آن می‌رسند. به همین دلیل محققان احتمال وجود آب در زیر لایه‌های سطحی این قمر را می‌دادند. اکنون فضاپیمای کاسینی که سال‌هاست به دور زحل می‌گردد داده‌های جدیدی فرستاده است که منجر به اثبات این فرضیه شده است. محققان دانشگاه ساپینزا رم با تجزیه و تحلیل داده‌های جدید این فضاپیما توانستند اقیانوسی از آب را در زیر لایه‌های سطحی انسلادوس و در عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری از سطح این قمر شناسایی کنند. به نظر می‌رسد گرانش قوی سیاره زحل موجب می‌شود قمر انسلادوس بارها کشیده و فشرده شود و همین سبب به وجود آمدن اقیانوسی در عمق این قمر شده است.
                                      انسلادوس، قمر یخ‌فشان سیاره زحل

فضاپیمای کاسینی سه‌بار از نزدیکی انسلادوس عبور کرد و نیروی گرانشی این قمر را به دقت اندازه‌گیری کرد. تغییرات نیروی گرانش می‌تواند اطلاعات زیادی را از سطح و داخل قمر نشان دهد. در آخرین عبور کاسینی از نزدیکی انسلادوس، سرعت هواپیما توسط عواملی که وابسته به همین تغییرات نیروی گرانشی بود تغییر کرد و یک مورد غیرعادی در نزدیکی قطب جنوب این قمر مشخص شد، که به نظر می‌رسید یک گودشدگی در زیر پوسته یخی انسلادوس باشد. به همین ترتیب اقیانوسی در عمق این قمر پیدا شد و اکنون محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برای این‌که آب در زیر سطح قمر در حالت مایع باقی بماند، علاوه بر نیروی گرانشی زحل، انسلادوس فعل و انفعالاتی هم با یکی دیگر از قمرهای زحل به نام دیون دارد. به نظر می‌رسد حجم آب این اقیانوس به اندازه آب دریاچه سوپریور است که این دریاچه حجمی به اندازه یک ششم دریاچه خزر دارد.
کاسینی تا مهر ۹۶ که زمان پایان مأموریتش است، سه بار دیگر به نزدیک انسلادوس خواهد رفت و داده‌ها و جزییات بیشتری از قطب جنوب این قمر را اندازه‌گیری خواهد کرد.
پیش از این سازمان‌های فضایی همچون ناسا و اسا مأموریت‌های زیادی را برای رسیدن به اروپا، یکی از قمرهای گالیله‌ای مشتری
حتی شناخت بهتر سیاره خودمان باشد.
                  شواهدی از وجود اقیانوس آب مایع در قطب جنوب قمر انسلادوس

طبقه بندی: مقالات نجومی،
.: Weblog Themes By Pichak :.